Online Vize Uygulamaları

1 - Çoktan Seçmeli Online Sınav Uygulaması:


Çoktan seçmeli sınav olacak öğrenciler bölümleri tarafından hazırlanacak sınav programı dahilinde https://sinav.karabuk.edu.tr adresinden sınavlarına erişim sağlayacaklardır. Lütfen sınav linkine girmeden önce sınav sistemi ile ilgili bilgileri okuyunuz, yaşanabilecek anlık bir problemde www.karabuk.edu.tr üzerinden yönlendirileceğiniz sınav merkezinin web sitesindeki iletişim adreslerine ya da SORUN BİLDİRİM FORMU’na ulaşınız. SORUN BİLDİRİM FORMU dışında yapacağınız telefon ya da e-mail başvuruları sonuçsuz kalıp zaman kaybına sebep olacaktır.

Sınav sistemi ile ilgili teknik bilgi ve sorularınız için öncelikle üniversitemiz ana sayfasındaki duyuru, bilgilendirme linklerini takip ediniz. Ulaşamadığınız bilgiler için sinavmerkeziogrenci@karabuk.edu.tr mail adresine başvurabilirsiniz.

Bu sistemde 2019-2020 güz yarıyılından beri AIT-TUR-YDL sınavlarında Karabük Üniversitesi Sınav Merkezi tarafından uygulanmaktadır ve bu Sistem KBUZEM ile bağlantılı değildir.

2 - Yazılı Online Sınav Uygulamaları:


Sınavlar dersi veren öğretim elemanının tercihine göre Adobe Connect Sanal Sınıf Uygulaması veya https://lms.karabuk.edu.tr/ adresinden gerçekleştirilecektir.

Adobe Connect sınıfında sınava girilecek de olsa, sanal dersliklerde dersler devam ettiğinden sınav sınıfları ayrı tanımlanmıştır. Öğrenci sınava gireceği dersin içerisinde tanımlanmış sınıfın linkine https://lms.karabuk.edu.tr/ üzerinden ulaşmalıdır.

Sınav günü itibariyle özellikle yurtdışında olanlar olmak üzere tüm öğrenciler sınav olacakları bilgisayar ve mobil cihazlarının saatlerinin Türkiye’deki yerel saat dilimine uygun olduğundan emin olmalıdır. Cihazların şarj durumlarının tam, internet bağlantınızın ve e-mail hesabınızın aktif olduğundan emin olunmalıdır.

Sınavlarda öğrencilerin soruların cevaplarını A4 formatında beyaz bir kağıt üzerine yazmaları istenecektir. Bu sebeple aynı gerçek sınavda olduğu gibi sınav kalemi, silgi gibi araçların yanında sınav kağıdı olarak kullanmak üzere yeteri kadar A4 beyaz kağıt da hazır halde bulundurulmalıdır. (Kağıtların üst ortada okunaklı bir şekilde, fakülte, bölüm, program, dersin kodu, dersin adı, öğrencinin adı, öğrencinin numarası ve imzası olmalıdır.)

Sınav için daha önce size ilan edilen tarihte ve saatte sınavın gerçekleştirileceği Adobe Connect Sanal Sınıf Uygulaması veya https://lms.karabuk.edu.tr/ sistemine bağlanınız. Sistemde karşınıza çıkan soruların çözümlerini kendi el yazınız ile düzgün ve okunaklı bir şekilde hazırladığınız cevap kağıdına yazınız.

Eğer sınava Adobe Connect Sanal Sınıf Uygulamasında girdiyseniz cevaplarını yazdığınız ve bitirdiğiniz kağıtların okunabilir, net şekilde çekilmiş fotoğraflarını dersin öğretim elemanının belirtmiş olduğu e-mail adresine gönderiniz. MAIL KONU kısmına sadece ve sadece ÖĞRENCİ NUMARANIZI yazınız. Mail içeriğine ise sadece ve sadece İSİM VE SOYİSİM yazınız.

Eğer sınava https://lms.karabuk.edu.tr/ üzerinden girdiyseniz cevaplarını yazdığınız ve bitirdiğiniz kağıtların okunabilir, net şekilde çekilmiş fotoğraflarını dersin öğretim elemanının belirtmiş olduğu e-mail adresine gönderiniz. MAIL KONU kısmına sadece ve sadece ÖĞRENCİ NUMARANIZI yazınız. Mail içeriğine ise sadece ve sadece İSİM VE SOYİSİM yazınız.

Sizler için hazırlanacak sınav ortamlarında gerekli ön testler yapılmıştır. Sınav esnasında yaşanabilecek herhangi bir teknik aksaklıkta (elektrik kesilmesi, bağlantı kopukluğu, bilgisayar resetlemesi, sınav ortamının yanlışlıkla kapatılması vb.) sınavı iptal etmemektedir. Problemi çözüp sisteme tekrar girdiğinizde (sınav takvimi için ayrılmış süre aralığına uymak şartıyla) sınava kaldığınız yerden devam edebilirsiniz. Eğer teknik aksaklık sınav takvimi için ayrılmış süre aralığından uzun sürdüyse, mazeretinizi bölüm başkanlığınıza (ad soyad, öğrenci no, ders adı vb. tüm bilgileri ile birlikte) e-maille bildirmeniz halinde, sınavı telafi etmenize imkan verilip verilmeyeceği yönetim kurulu ile karara bağlanacaktır.