Eskipazar MYO

İş Sağlığı ve Güvenliği Programı

Program Hakkında

Programımızın amacı, İş güvenliği kültürünü özümsemiş, iş hayatında ihtiyaç duyacağı alt yapıya sahip, araştıran ve sorgulayan, bilgiye nasıl ulaşacağını bilen, öğrenmeye açık, fark yaratan iş güvenliği teknikerleri yetiştirmektir.
İş kazaları sıralamasında maalesef başlarda yer alan ülkemizde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı bu alanda yapılması gereken birçok şeyi yapmıştır. Bunlardan birisi de çalışan sayısına ve tehlike sınıfına bakılmaksızın her işyerinde iş güvenliği uzmanı istihdam etme zorunluluğunun getirilmiş olmasıdır. Türkiye’de SGK’ya kayıtlı bir milyon beş yüz binin üzerinde işyeri bulunmaktadır. 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu gereği kamu kurumları ile 50’den az çalışanı olan az tehlikeli sınıftaki işyerleri hariç tüm işyerlerinde, çalışan sayısı ve tehlike sınıfına uygun iş güvenliği uzmanı çalıştırma (tam zamanlı yada kısmi zamanlı) zorunluluğu bulunmaktadır. 01.07.2016’da bütün işyerlerinde uzman çalıştırma zorunluluğu olacaktır. İş sağlığı ve güvenliği teknikeri olarak mezun olan öğrencilerimiz, mezuniyetten sonra iş güvenliği uzmanlığını alarak büyük bir kısmı iş bulabilmektedir. 2016 yılında kamu kurumları dahil tüm işyerlerinde uzman bulundurma zorunluluğu olacağından mezunlarımızın istihdam sahası daha da gelişecektir.
İş Sağlığı ve Güvenliği Programımızın mezunlarımıza kazandırdığı bir diğer avantaj ise; 2 yıllık bir programdan mezun olunmasına rağmen beyaz yakalı personel olarak istihdam olabilme imkânıdır.


Eğitim veriliş şekli ve Müfredat

Okulumuza kayıt yaptırdıktan sonra, bölümünüzce size internet üzerinden bağlantı için kullanıcı adı ve şifreleri verilecektir. Uzaktan Eğitim alabilmeniz için bir bilgisayar ve internet erişimine sahip olmanız yeterlidir.
Eğitim Yönetim Sistemi üzerinden, derslere ait ders notlarını takip edebilir, ders danışmanlarıyla sohbet edebilir, forum odalarında karşılıklı senkron iletişim kurulabilir, sınav tarihlerini öğrenebilirsiniz.
Programları tercih edecek öğrenciler, her yarıyıl öğrenim ücreti ödemelidir.

İş sağlığı ve güvenliği uzaktan eğitim müfredatı ve dersler ile ilgili daha detaylı bilgi için aşağıdaki adresi ziyaret edebilirsiniz.
http://ubys.karabuk.edu.tr/bologna/index-tr.aspx


Genel başvuru koşulları

Türkiye Yükseköğretim Kurulu (YÖK) tarafından belirlenen düzenlemeler çerçevesinde bu program için öğrenci kabulüne Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından düzenlenen üniversite giriş sınavı ile yapılmaktadır. Öğrencilerin akademik program tercihlerini, Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezine sunulmasından sonra (ÖSYM), üniversite giriş sınavında elde ettikleri puanlara göre ilgili programa öğrencileri yerleştirir.

Daha fazla bilgi için, genel başvuru koşullarına bakabilirsiniz:
https://www.yok.gov.tr/content/view/857/183/lang,tr/ 

Programa yabancı öğrencilerin kabulü Karabük Üniversitesi öğrenci işlerinin bir değerlendirmesi üzerine yapılabilir. Daha fazla ve detaylı bilgi için kurumun yabancı öğrenciler için düzenlemeler sayfasını ziyaret edebilirsiniz:
http://oidb.karabuk.edu.tr/yonerge/ybu_yonergeturkce.pdf


Mezuniyet

Bu programdan mezun olabilmek için, öğrencilerin sağlaması gereken şartlar:
  • Programda en az C harf notu ile tüm derslerini tamamlaması;
  • En az 4.00 üzerinden 2.50 (100 üzerinden 60 genel not ortalamasına (GNO) sahip olmak;
  • 120 ECTS kredisi ve 96 yerel kredilik toplam ders almak.
Daha fazla bilgi için, ilgili yönetmeliklere bakabilirsiniz:
http://oidb.karabuk.edu.tr/yonetmenlik/2012eos.html
Bu programdan başarıyla mezun olan öğrenciler Lisans için ÖSYM tarafından düzenlenen Dikey Geçiş Sınavı ile Türk Üniversitelerinde lisans programları veya ilgili alanlara geçiş yapabilirler. Daha fazla bilgi için Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Karabük Üniversitesi genel başvuru koşullarına bakınız:
https://www.yok.gov.tr/content/view/857/183/lang,tr/


İstihdam olanakları

Mezunlarımız iş güvenliği teknikeri unvanı ile gerek sanayi kollarında ve gerekse sağlık, hizmet ve eğitim gibi iş sahalarında istihdam edilme imkanına sahipler. Mevzuatta yapılan son değişikliklerle birlikte piyasada iş güvenliği uzmanı ihtiyacı arttığından dolayı, mezun olan öğrencilerimizin kamu ve özel sektörde iş bulma imkanları daha da artmış bulunmaktadır.


Bölüm İletişim Bilgileri

Adres: Karabük Üniversitesi Eskipazar Meslek Yüksekokulu Bahçepınar Mah. Hastane Cad. No:37
ESKİPAZAR / KARABÜK
Telefon: +90 370 818 28 38
Fax: +90 370 818 28 99
Mail adresi: emyo@karabuk.edu.tr
Web adresi: http://emyo.karabuk.edu.tr/