SİSTEME GİREMEYEN ŞİFRE HATASI YAŞAYAN ÖĞRENCİLERİN DİKKATİNE
ÖNEMLİYeni öğrencilerimizin e-posta adresleri isimsoyisim@ogrenci.karabuk.edu.tr şeklindedir.

Daha önce KBUZEM sistemine giriş yapmış fakat yeniden giriş yapmak istediğinde;

 “-Parolamı doğru yazıyorum ama giriş yapamıyorum
  -Parolamı unuttum”,
  -Parolamı doğru yazıyorum ama “Hatalı giriş, lütfen tekrar deneyin” hatası alıyorum”

Gibi nedenlerle sisteme giremeyen öğrencilerimiz, sistemde parola hatası yaşamakta olup, bu problemi yeni bir şifre talep ederek çözeceklerdir.

 Günlük hayatta kullanmış olduğunuz diğer web sitelerde olduğu gibi KBUZEM sisteminde de şifre yardım linkleri e-posta yoluyla gönderilmekte olup; Kullanıcıların şifre yardımı alacağı e-posta adresleri KBUZEM sistemindeki profil bilgilerinde kayıtlıdır.
Önceki yıllardaki kullanıcı hataları dikkate alınarak geçen yıldan itibaren KBUZEM sisteminde kayıtlı kullanıcılar için şifre yardımı alacağı e-posta adresi olarak üniversitenin öğrencilere açmış olduğu (oğrencino@ogrenci.karabuk.edu.tr) e-posta adresleri tanımlanmıştır.
Kullanıcılar; profil bilgilerindeki e-posta adreslerinde herhangi bir değişiklik yapmadığı sürece şifre yardım maili oğrencino@ogrenci.karabuk.edu.tr e-posta adresine gitmektedir.
oğrencino@ogrenci.karabuk.edu.tr uzantılı e-posta adresine giriş yapmak ve KBUZEM sisteminden şifre yardımı almak için aşağıdaki işlemleri sırasıyla ve dikkatlice uygulayınız!
 

 
1-      Öncelikli olarak öğrenci e posta adresine giriş yapınız.
-          Öğrenci e posta adresine giriş yapmak için üniversitemiz web sayfası hızlı erişim menüsündeki “web mail” linkini kullanabilirsiniz veya arama motoruna “login.microsoftonline.com” yazarak da giriş sayfasına ulaşabilirsiniz.( Resim 1: mail adresi giriş sayfası)
 

Resim 1

-          Giriş sayfasında birinci kısma öğrencino@ogrenci.karabuk.edu.tr uzantılı mail adresini, ikinci kısma Parolanızı yazarak giriş (oturum aç) yapınız.

Örneğin: 2014000000000 öğrenci numaralı ve 11111111111 TC Kimlik numaralı bir öğrenci için;

Öğrenci mail adresi:2014000000000@ogrenci.karabuk.edu.tr
Parolası                   :Kbu11111111111
Şeklindedir.

Uyarı:

 Öğrenci mailinize doğru bir şekilde girmeye çalıştığınız halde “Bu geçerli bir kullanıcı kimliği değil” Şeklinde uyarı alıyorsanız mail adresinin aktif olup olmadığı öğrenmek için bizimle iletişime geçiniz!

 
2-      Yeni bir sekmede Uzaktan Eğitim web sayfasını (kbuzem.karabuk.edu.tr) açarak şifremi unuttum linkini tıklayınız.(Resim 2, Resim 3)Resim 2

 

Resim 3
 

-          Unutulan şifre sayfasında kullanıcı adı ya da öğrenci mail adresi(oğrencino@ogrenci.karabuk.edu.tr) yazılarak yeni bir şifre talebinde bulunuz. (Her iki seçeneği de doldurmanıza gerek yoktur.)
 
3-      Şifre yardımı isteğini onayladıktan sonra Öğrenci mail’inize geçiş yaparak KBUZEM-Site Yöneticisi ’nden gelen e-postayı dikkatlice okuyunuz.(Resim 4)

 

Resim 4

 
-          Gelen e- postada; şifre isteğinde bulunup bulunmadığınızı, eğer bulunduysanız mavi renkle belirtilen linki tıklamanız isteyecektir.
-          Mavi renkli linki tıklayıp yeni açılan sayfadaki açıklamaları dikkatlice okuyunuz.(Bu sayfada yeni bir şifrenin öğrenci mail adresine gönderildiği belirtilmektedir. Resim 5)

 

Resim 54-      Öğrenci mail’inize tekrar geçiş yaparak gelen e-postayı dikkatlice okuyunuz.(Resim 6)


Resim 6


-          Son gelen mail’de; size ait kullanıcı adı ve sistem tarafından atanan geçici şifreniz bunmaktadır.
-          Geçici şifrenin altındaki mavi renkli linki tıklayarak KBUZEM giriş sayfasına ulaşabilirsiniz.(Resim 7)

 

Resim 7

5-      Öğrenci mailine gelen geçici şifre ile sisteme giriş yapabilirsiniz.

-          Sisteme giriş yaptıktan sonra geçici şifrenizi değiştirmeyi unutmayınız.
 
 
Derslerinizde Başarılar Dileriz