Eklenme Zamanı: 04.10.2010 - 10:10:00

Okunma Sayısı: 73866

 
Öğrenciler İçin Öğrenim Yönetim Sistemi Kullanım Kılavuzu
yazan Oğuzhan MENEMENCİOĞLU - 10 Kasım 2009, Salı, 16:30
 

Sevgili Öğrenciler,
Uzaktan eğitim programının temelini oluşturan LMS (Learning Management System - Öğretim Yönetim Sistemi) yazılımına girmiş bulunmaktasınız. Şu ana kadar yapılan duyurulardan da bildiğiniz üzere ders içeriklerini takip edeceğiniz, kaydedilmiş videolara ve interaktif derslere ulaşmanızı sağlayacak sistemimizin genel olarak özelliklerini tekrar vurgulayalım. Sistemimizin ders öğretim sorumluları ile sizleri (uzaktan) aynı platformda buluşturarak derslerin yürütülmesini sağlamak, yapılan sınav, anket ve quiz etkinlikleri ve diğer değerlendirme yöntemleri ile ders sorumlularının performansınızı değerlendirmesini sağlamak, sisteme giriş - çıkış sürelerinizi tutmak, derslere ayırdığınız zamanları kontrol edip değerlendirme imkanı sunmak, uzaktan eğitimi etkilişimli yönetmeyi sağlamak gibi temel özellikleri mevcuttur.

Burada vurgulamakta fayda gördüğümüz bir husus ise kullandığınız sistemin bir eğitim sistemi olduğudur. İçerisinde bilgisayar kullanıcılarının aşinası oldukları forum, sohbet, mesaj gibi özellikleri siz değerli öğrencilerimizin eğitimlerinde; uzaktan eğitim ile örgün eğitim arasındaki farklılığı minimize edebilmeleri için barındırmaktadır. Buna karşılık sistemde her hareketiniz ve etkinliğiniz kaydedilmekte ve kontrol edilmektedir. Yazdığınız her mesajın, forum yorumunun vs. sistemimiz tarafından kaydedildiği gibi muhatabınızın dersin sorumlusu öğretim üyesi veya öğretim elemanı olduğunu unutmayınız. Lütfen kullandığınız dilde ve ifadelerde bu hususu dikkate alınız. Yazdıklarınızdan ayrıca yasal olarak da sorumluluk size aittir. Bu nedenle de kullanıcı adınızı ve şifrenizi üçüncü kişilerle paylaşmamınızı önemle hatırlatırız.

Sistemi şuana kadar login olan öğrencilerimizin bir çoğunun zorlanmadan kullandığı gözlenen, temel düzeyde bilmeniz gereken bazı özelliklerden bahsedilecektir.

Sisteme Uzaktan Eğitim sitemizin anasayfasında tarif edilen şekilde giriş yaptıktan sonra karşınaza ilk olarak gelecek ekran:

 

Bu ekranda sağda takvim solda ise aldığınız dersler bulunmaktadır. Öncelikle ders seçmeden de kullanabileceğiniz takvim eklentisini inceleyelim.

 

Takvim eklentisi incelendiğinde şunlardan bahsedilebilir. İçerisinde bulunulan günün üzerine tıklandığında güne ait olayları görüntüleyebilirsiniz. Geçmiş ve gelecekteki olayları görmek için ise Takvim eklentisinde ay üzerine tıklayabilirsiniz. Takvim eklentisinde bulunulan ay seçildiğinde şöyle bir ekran gelir. Görünmesini istemediğiniz olay türlerini sağ üstedeki Olay imi bloğunda tıklayarak gizleyebilir, sadece istediğiniz türdeki olayların görünmesini sağlayabilirsiniz. Solda yer alan Ayrıntılı Aylık Görünüm açılır kutusundan sadece seçtiğiniz dersin veya tüm derslerin olaylarını görebilirsiniz.

 

Seçenekler düğmesi ile takvim için genel ayarları görebilir ve değiştirebilirsiniz.

 
 

Yeni olay düğmesi ile yapmayı unutmamak için yeni kullanıcı olayı ekleyebilirsiniz.

 
 

Takvim olaylarını local-e almak (kendi bilgisayarınıza kaydetmek) için Takvimi dışa ver düğmesini tıklayınız. Burada kaydetmek istediğiniz olay periyodunu seçtikten sonra "Takvim Url getir" ile adresi alıp istediğiniz yerden link verebilirsiniz. Veyahut bilgisayrınızdaki Outlook vb. uygulamalara import etmek için "Dışa ver" düğmesiyle takvimi lokalde import etmek üzere bir dosya olarak bilgisayarınıza kaydebilirsiniz.

 

"Dışa ver" düğmesi tıklandıktan sonra dosyayı kaydeceğiniz yer seçilir ve kaydedilir.
Sol taraftan Derslerim eklentisinden bir ders seçerek devam edelim. Bu ekranda o anda takip etmek istediğiniz dersi seçerek devam ediniz. Katılımcılar menüsünü inceleyelim.

 

Tıkladığımızda incelemekte olduğunuz derse kayıtlı tüm kullanıcıları görebileceğiniz bir ekran gelir. Gelen ekranda sağ üstteki açılır kutuda göründüğü gibi az ayrıntı istenmiştir.

 

Bu pencerede ise daha fazla ayrıntı sunulmuştur.

 

Burada incelemek istediğiniz kişilerin profillerini tıklayarak inceleyebilirsiniz. Ayrıca da kendi profilinize tıkladığımızda da düzenleme yapabilirsiniz. (Burada aynı ekrana, bu kadar seçenek atlamak yerine yönetim bloğundaki "Profil" tıklanarak da gelinebildiğini hatırlatalım.) Listeden kendi profilinizi açtıktan sonra, profilinizde güncelleme yapmak için "Profil Düzenle" sekmesini tıklamanız gerekir.

 

Burada kullanıcıyı biz tanımladığımız için adınız, soyadınız, adresiniz önceden tanımlı gelir. Sizden aldığımız email adresleri de tanımlanmıştır. Eğer email adresiniz geçerli email adresiniz değilse veya tanımlı değilse öncelikle bunu güncelleyiniz. Aldığınız derslerin hocalarının sizi ilerde daha iyi tanıyabilmeleri için resim yüklemenizi kesinlikle öneriyoruz. Tarattığınız bir resminizi kolayca yükleyebilirsiniz. Lütfen yukarıda sistemimizin bir eğitim sistemi olduğuyla ilgili saydığımız hassasiyetleri burda da göz önüne alınız. Yüklediğiniz resminiz sadece sizi tanıyabileceğimiz bir resim olmalıdır.

 

İstediğiniz alanları değiştirdikten sonra "Profil güncelle" düğmesini tıklamanız yeterlidir.

 

Katılımcılar menüsünde ikinci sekmede de düşüncelerinizi katılımcılarla ve ders sorumlusuyla paylaşabileceğiniz bir blog mevcutur.

 
 

Öncelikli olarak Etkinlikler bloğunda ilk sıradaki ders etkinliği seçildiğinde şöyle devam edebilirsiniz. (Her hafta için bir ders etkinliğinizin olduğunu hatırlatalım. Kısacası her haftanın temel etkinliği ders etkinliğidir.)

 

Burada ders etkinliğinde ilerlemek için "Devam" düğmesi kullanılmak zorundadır. Yalnız içeriği iyice anladığınızı düşünüyorsanız devam ediniz. Çünkü aynı etkinlikte geri dönme şansınız olmadığından, devam etmek zorunda kalırsınız. İleride sorulara cevap vermekte problem yaşayabilirsiniz. Eğer ders sorumlusu bir dallanma talep ettiyse ilgili düğmelerle de atlamalar yapmak mümkündür. Eğer haftanın başka etkinliğine veya başka derse geçek isterseniz de sağ üst köşedeki "Geçiş Yap" açılır kutusunu kullanabilirsiniz.

 

Ders etkinliğinin içerisinde ders sorumlusu hocaların sizi ufak quizler yapması için sorular vardır. Yukarıda çoktan seçmeli bir soru görülmektedir. Soruya doğru cevap verilmiştir. Böylece hocanın devam etmenizi istediği yerden devam edersiniz.

 

Arkadan yanlış-doğru sorusu gelmiştir. Sorunun doğru cevabı "Doğru" dur. Ama yanlış cevap verildiğinde şöyle bir ekranla karşılaşılır.

 

Burda hocamız bu soruyu yanlış cevap verildiğinde ilgili konunun tekrar edilmesini istemiştir. "Devam et" düğmesini tıkladığınızda yanlış cevabınız kaydedilmiştir ve ilgili konuya yönlendirilirsiniz.

 

Etkinlikler bloğunda ikinci sıradaki etkinliğimiz FLV Players'dır. Bu etkinliğin açılımı sistemimiz açısından asenkron derstir. Önceden kaydedilmiş derslerin videolarını doğrudan sistemimiz üzerinden başka hiçbir eklentiye ve programa ihtiyaç duymadan izleyebileceğiniz eklentimizdir. (Bilgisayarınızda sadece güncel Adobe Flash Player programının yüklü olması yeterlidir.) Tıklandığında şu ekran gelir.

 

Burada izlemek istediğiniz videoyu seçiniz.

 

Etkinlikler bloğunda üçüncü sıradaki etkinliğimiz forumlardır. Her ders için iki tane standart form öngörülmüştür. Birincisi haber formudur. Burada dersin hocasının dersle ilgili bir duyuru yapacağı alan olarak düşünebilirsiniz. Örnek olarak dersin hocası senkron ders tarih ve zamanını duyurabilir. Bu forma sizin müdahale yetkiniz yoktur. Cevap veremez ve geri bildirimde bulunamazsınız.

 

Diğer forum ise ders formudur. Bu forumda ise hoca ders katılımcıları ile paylaşmak istediği düşüncelerini sizden dönüt beklediği durumlarda yazar. Ayrıca sizde sorularınızı ve düşücelerinizi yazabilirsiniz. Mesajdan farkını belirtmek gerekirse; yazdığınız mesajı sadece hoca, hocanın yanıtını sadece siz görürken, formda sizin yazdığınızı ve hocanın yanıtını tüm katılımcılar görür. Tekrar vurgulamak gerekirse hocaya kişisel soru ve sorunlarınızı mesajla iletebilirsiniz, buradan ise ders ortamında olduğu gibi sorduğunuz sorudan tüm sınıf faydalanır.

 

"Yeni Tartışma Konusu Ekle" düğmesini tıklayıp, mesajınızı yazıp forma gönder diyerek yeni bir tartışma açabilirsiniz.

 

Hocanızın veya bir arkadaşınızın tartışma konusuna "Yanıtla" diyerek cevap verebilirsiniz.

 
 
 

Son olarak da Senkron ders etkinliğinden bahsedelim.
Senkron Dersler için Gereksinimler:

  1. Bilgisayarınızda kulaklık - mikrofon olması ve ayarlarının yapılmış olması
  2. Güncel Adobe Flash Player'ın yüklü olması

Senkron Derslerde Uyulması Gereken Kurallar:
  1. Ders esnasında açık bulunan diğer programların (Download - Upload programları) bant genişliğinizi zorladığı için kapatılması ve çalıştırılmaması
  2. Yazılı iletişim kurduğumuz Sohbet bölümünde ders dışı ve gereksiz yazışmalar yapılmaması
  3. Tahtaya mouse ile tıklama yaparak bant genişliğini gereksiz meşgul etmeniz sadece dersin kalitesini düşürür. Bu nedenle tahta üzerinde tıklama yapmayınız.
 

Sohbet alanı ders anında sorunuzu doğrudan sormanız için veya hocadan kamera ve mikrofonunuzu açmasını talep etmek için kullanılabilir.

 

Dersin hocasının kamerasının açık olduğu bir anın ekran görüntüsü.

 

Ekranın sağında ise fonksiyonel bloklar yer almaktadır. Takvimi incelemiştik. Mesajlar bloğu ise size o anda gelen okumadığınız mesajınız varsa görünen yoksa da bunu belirten veya da mesaj gönderebileceğiniz bir olanak sunar. Şuanda bir mesaj geldiği görünüyor. Yaptığınız ayarlar göre değiştirebilirsiniz fakat default ayarlara göre bir başka pencerede de mesaj alındığı anda açılır.

 

Burada mesajın üzerine tıklayarak mesajı görüntüleyebilirsiniz.

 

Mesajı görüntüledikten sonra gelen bu penceden cevap yazabilirsiniz.

 

İstediğiniz birene mesaj atmak için izleyeceğiniz yol ise şöyledir: Mesajlar tıklanır. Açılan yeni pencereden ilk sekme gelen mesajlar içindir. İkinci sekme olan "Ara" sekmesi tıklanır. Burada mesaj atmak istediğiniz kişiyi yazıp ara düğmesine basınız.

 

Kişiyi seçtikten sonra üzerine tıklayınız.

 

Mesajınızı bu alana yazıp gönder diyiniz.

 

Çevrimiçi kullanıcılar bloğunda son beş dakikada online olan kullanıcılar görülmektedir. Burada online olan kişilerle interaktif etkileşime geçebilirsiniz. Yazdığınız mesaja anında cevap alma ihtimaliniz daha yüksektir.

 

Son Haberler bloğununda ise dersin hocasının haber formuna son eklediği haberleri hızlıca görebileceğiniz bloktur.
Yaklaşan olaylar bloğunda ise takvime eklediğiniz yaklaşan kullanıcı olayları ve diğer olayları görebilirsiniz.
Son Etkinlikler bloğunda ise hocanızın eklediği kaynakları (ders, flv players, openmeetings) veya güncellemeleri, forumlara yazılan mesajları ve cevaplarını görebilirsiniz, yani sisteme son girdiğinizden beri değişen içeriği ve olayları güncel olarak takip edebilirsiniz.

 

Son etkinliklerin tüm raporları tıklanarak da istenilen tarih aralığında etkinlikler görülebilir.